RETRO REKONSTRUKCE  

Změna nevyhovujícího půdního bytu v činžovním domě na prosluněný byt pro bydlení a občasný pronájem.

Lokalita        Praha 8 - Karlín

Studie           2017

Stav               realizováno 2017

Na přání majitelky poskytuje byt komfortní standart bydlení a současně užitými detaily (porcelánové vypínače, spirálový radiátor, obkladová mozaika, dubová podlaha aj.) navazuje na styl původní činžovní zástavby čtvrti pražského Karlína.

Změnou dipozice bytu jsem se vypořádala s umístěním toalety, která byla nevhodně vměstnána pod sešikmenou střechu v komoře. Jejím přesunem se podařilo do této atypické místnosti umístit i pračku, která původně zabírala téměř čtvrtinu plochy již tak malé koupelny. Tímto se podařilo vybudovat příjemnou koupelnu s vanou, umyvadlem a radiátorem pro sušení ručníků.

1/2
1/1
foto Evenue
1/3
1/1

Ohlas klientky

,,O spolupráci s architektem jsem zpočátku neuvažovala, ačkoli byt nebyl ideálně řešený a nebyl ani v dobrém stavu.

Nedostatky půdní nástavby z počátku 21. století ani chybějící výtah jsem nepovažovala za zásadní.

Ke spolupráci s odborníkem mne po koupi bytu navedla má matka, která veškeré nezbytné úpravy viděla optikou svých předchozích bolestných zkušeností s přestavbou rodinného domu, jenž pochází zhruba ze stejných let.  

Již první setkání s paní Petrou Vasquez ukázalo, že si budeme rozumět. Podobně jako já si dokázala představit interiér v lehce retro stylu. Naslouchala mým představám a přicházela s nápady, které se daly realizovat, aniž by to dramaticky narušilo předpokládaný rozpočet. Uvažovala o interiéru nejen jako celku, který vyžaduje stavební úpravy, ale již od začátku přemýšlela i o detailech. Také mě svými argumenty přesvědčila, že jsou věci, za něž si hned na začátku stojí za to připlatit.

Před řešením, které našla pro zcela nevyhovující původní koupelnu a WC, opravdu smekám.

Třebaže nakonec rekonstrukce trvala déle, než jsem předpokládala, pomohla mi vytvořit místo, kde mám vše, co potřebuji a kde je mi dobře.  A jsem ráda, že se tady dobře cítí i všichni ostatní, kteří se zatím v mém bytě na kratší i delší dobu ocitli.

Myslím, že je to byt, který Karlínu sluší. Navzdory své moderní podobě má totiž jeho duši."

—  Lucie  — 

1/1
Původní stav bytu
1/1